Oblastní plány rozvoje lesů (OPRL) zakotveny v
§ 23 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů. Jejich vyhotovení a náplň vymezuje
vyhláška č. 298/2018 Sb., o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a vymezení hospodářských souborů.
OPRL jsou metodickým nástrojem státní lesnické politiky. Doporučují zásady hospodaření v lesích, především při tvorbě a schvalování lesních hospodářských plánů a osnov. Kromě toho oblastní plány rozvoje lesů:
- přispívají k uskutečnění klíčových akcí Národního lesnického programu;
- zajišťují zpracování podkladů pro Strategii MZe ČR s výhledem do roku 2030;
- podílí se na podkladech, které souvisí se zmírněním negativních dopadů sucha a nedostatku vody.
- poskytují odbornou podporu na přípravě Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu, jehož zpracování bylo uloženo usnesením vlády č. 861 ze dne 26. října 2015 o Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR.
- Doporučení v rámcových směrnicích OPRL jsou součástí adaptačních opatření v lesích.
Výsledky ekosystémových analýz OPRL jsou podkladem pro výkon státní správy, činnost taxačních kanceláří, výuku vysokých a středních škol, činnost vědeckých ústavů a jiných institucí. S odkazem na výsledky terénních průzkumů mají OPRL zásadní význam především při oceňování lesa a lesních pozemků, při tvorbě lesních hospodářských plánů a osnov, při tvorbě posudků, vyhlašování kategorizace lesů.
OPRL mohou přispět k minimalizaci střetu veřejných a vlastnických zájmů v lesích. Jsou východiskem pro podrobné plánování v lesích a hodnocení funkcí lesa. Jednotlivé textové části OPRL schválené v letech 1997 až 2001 za jednotlivé přírodní oblasti jsou přístupné
zde.
OPRL se zpracovávají pro jednotlivé
přírodní lesní oblasti. Jsou založeny na
celorepublikovém průzkumu lesnické typologie, ochrany lesů, funkcí lesů a dopravního zpřístupnění lesů. Klíčovým výstupem OPRL jsou rámcové směrnice hospodaření, hlavní podklad při zpracování lesních hospodářských plánů a osnov. Mají doporučující charakter.
Vzhledem k platnosti prvních oblastních plánů rozvoje lesů bylo rozhodnuto o zahájení tvorby
OPRL2.
Mapovému serveru, který v souvislém zobrazení za celou ČR zpřístupnil OPRL veřejnosti, bylo v roce 2003 uděleno
1. místo v soutěži Geoaplikace roku za nejlepší využití geodat a geoinformačních technologií ve veřejné službě. Od té doby doznala tato mapová aplikace mnohých změn, grafické výsledky šetření jednotlivých specialistů OPRL lze nyní zobrazit současně s vrstvami např. katastru nemovitostí, Geofondu apod., což značně rozšiřuje možnosti využití dat OPRL.